TopDon VOLCANO2000 Pro Jump Starter/Power Supply - Closeout Sale
TOPDON
TopDon VOLCANO2000 Pro Jump Starter/Power Supply - Closeout
Adding to cart… The item has been added
Item #:
57235
SKU:
TPDN-V2000PRO See Legacy SKUs
Condition:
New
The Volcano 2000 Pro is a 2000A Peak Current jump-starter and power bank for cars, trucks, boats, motorcycles, and even more vehicles with 12V batteries. Featuring Smart Clamps that instantly show the connection status, battery voltage, and alternator status, this tool provides the safety you need. The Volcano 2000 Pro will save you money by lowering the risk of accidentally damaging batteries from improper connections, reducing human error.
Features:
  • Smart Clamps for Even More Safety
  • 7 LED status indicators
  • Wireless Charging for Smartphones
  • LED Flashlight With 3 Modes - Steady Light, SOS, and Strobe
  • 20800 mAh Lithium Polymer Battery
  • 5V/2.1A and QC3.0 Outputs for Faster Charging
  • IP65 Waterproof Rugged Enclosure
  • Supports 12V Batteries on Gas (up to 10.0L) and Diesel Engines (up to 8.0L)
  • Protects against Short Circuit, Reverse Polarity, Over-Current, Overcharge, and Over-Discharge
Specification:
  • Peak Current: 2000A
  • Capacity: 20800 mAh
  • Type C Input: 5V/3A
  • Type C Output: 5V/3A
  • USB Output: 5V/2.1A
  • DC Output: 12V/10A
  • Wireless Charging: 10W
  • Waterproof Rating: IP65
  • Display: LCD
  • Battery: Lithium Polymer
  • Working Temperature: -4°F to 158°F
  • Over-Discharge Protection: 13V+/-0.5V